UWAGA

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o
prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83), jakiekolwiek
korzystanie z treści oraz zdjęć tego bloga bez wiedzy właściciela jest
zabronione.


czwartek, 10 stycznia 2013

Ząbkowanie wrrr

Musiał się pojawić ten post bo my ząbkowanie przechodzimy jakby to powiedzieć nadzwyczaj uciążliwie przez co jesteśmy w tym temacie mocno doświadczeni.
Maja na dzień dzisiejszy ma 12 zębów i tylko jeden ząb nie wiem kiedy wyszedł tzn nie było żadnych oznak. Teraz jesteśmy na etapie wychodzącej górnej lewej trójki tzw kła, widzę to po czerwonym policzku w tym miejscu, ma podwyższoną temperature, "jeździ" językiem w miejscu owej trójki, płacze, mruczy w nocy jednym słowem nie śpi :))) Tak jak pisałam wcześniej wszystkie trójki widać już z boku dziąsła od kilku miesięcy.
 

 
 Rozwój zębów rozpoczyna się wiele miesięcy przed pojawieniem się dziecka na świecie - w pierwszym miesiącu życia płodowego. Wtedy to z nabłonka ektodermalnego tworzy się listewka zębowa, z której powstają zawiązki zębów mlecznych. W 7. tygodniu życia płodowego z listewki zębowej powstaje 20 zgrubień, dając początek mleczakom. W 4. miesiącu życia płodowego rozpoczyna się mineralizacja zębów, począwszy od siekaczy przyśrodkowych. Rozwój w ukryciu trwa aż do momentu przebicia się wszystkich zębów mlecznych przez dziąsła, czyli do ok. 30. miesiąca życia dziecka.
 

Dlaczego ząbkowanie boli?

Niektóre niemowlęta niemal nie odczuwają skutków wyrzynania się ząbków, ale niestety dla większości maluszków ząbkowanie jest okresem bolesnym i uciążliwym. Jest to spowodowane tym, że otwór kostny, przez który musi się przedostać zawiązek zęba, jest mniejszy niż średnica korony zęba. Wyrzynanie się mleczaków powoduje więc silny napór na sąsiadujące tkanki łączne i kostne, co przyczynia się do powstania bolesnego stanu zapalnego. W konsekwencji dziąsła stają się zaczerwienione, obrzęknięte, bardzo wrażliwe (i to na długo przed pojawieniem się zęba), wskutek czego zwiększa się wydzielanie śliny - ślinotok, a dziąsła bolą i swędzą. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasz aniołek z dnia na dzień zmienia się w marudnego, drażliwego i płaczącego brzdąca! W ostatniej fazie wyrzynania ząbek przebija bardzo ukrwione i unerwione dziąsło, ale od tego momentu zarówno dziecko, jak i my odczujemy wielką ulgę.

Ból wywołany procesem ząbkowania może powodować u dziecka wiele przykrych i momentami trudnych do zniesienia dolegliwości. Należą do nich: obfite ślinienie, podrażnienie skóry, ból i tkliwość dziąseł, problemy ze snem i zasypianiem oraz ból ucha. Niestety nie ma złotego środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usunąłby wszystkie te dolegliwości.Proces wyrzynania się zębów mlecznych trwa do około 2.-3. roku życia dziecka i wygląda następująco:
 • 6.-8. miesiąc życia dziecka - dwie dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe)
 • 7.-9. miesiąc życia dziecka - dwie górne jedynki (siekacze przyśrodkowe)
 • 9.-13. miesiąc życia dziecka - dolne, a następnie górne dwójki (siekacze boczne)
 • 12.-15. miesiąc życia dziecka - dolne i górne czwórki (pierwsze mleczne trzonowce)
 • 16.-18. miesiąc życia dziecka - dolne, a następnie górne trójki (kły)
 • 20.-30. miesiąc życia dziecka - dolne i górne piątki (drugie trzonowce)

Higiena jamy ustnej

Od chwili pojawienia się pierwszego zęba, powinniśmy myć go 2 razy dziennie za pomocą specjalnej silikonowej szczoteczki zakładanej na palec lub za pomocą jałowej gazy, owiniętej na palcu. Zabieg ten pozwoli nam na precyzyjne, dokładne, a zarazem delikatne wyczyszczenie malutkiego ząbka. Do higieny jamy ustnej niemowlaka świetnie nadają się również szczoteczki z miękkimi silikonowymi lub gumowymi wypustkami zamiast tradycyjnego włosia. Nie dość, że umyją ząbki niemowlaka, to jeszcze wymasują jego obolałe dziąsła.
Gdy dziecko stanie się dumnym posiadaczem czterech zębów, powinniśmy kupić mu prawdziwą szczoteczkę. Musimy tylko zwrócić uwagę, by jej włosie było miękkie, a główka malutka. Na rynku dostępne są różne rodzaje szczoteczek i każda z nich powinna mieć podany na opakowaniu wiek dziecka, dla którego jest przeznaczona. Na początku nie powinniśmy używać żadnych past do zębów, gdyż tak malutkie dziecko nie jest jeszcze w stanie jej wypluć.

A jak to jest/było u Waszych maluszków?jesteście mocno dośwadczeni czy nie było większych dolegliwości?
źródło;mojmaluszek.pl

8 komentarzy:

 1. Mój Artur ma 16 miesięcy i tylko 8 zębów... i dalszych nie widać. Ale na pewno dadzą o sobie znać biegunką, rozdrażnieniem i nieprzespanymi nocami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) u nas na szczęście biegunki nie ma, nic tylko wytrwałości życzyć :)

   Usuń
 2. u nas kły przebijały się bez problemu tak jak 1 i 2, 4 dały w kość... teraz śpimy ze spokojem:) powodzenia i przespanych noc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki, czyli są jeszcze tacy co ząbkowanie przechodzą znośnie,fajnie :)

   Usuń
 3. U mojej Majki ząbkowanie objawia si jedynie tygodniowym rozdrażnieniem - na szczęście. Mamy już 10 ząbków :)

  Przespanych nocy życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zapraszam po nominacje!

   http://potworywozkowe.blogspot.com/2013/01/versatile-blogger-award.html#more

   Usuń
 4. zaparaszam po wyróżnienie i do dalszej zabawy:
  www.siwat-karinki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawienia komenatrza za który z góry dziękuję :)
Zaznaczam iż będę usuwała wulgarne,obraźliwe komentarze!